FIRIN KAĞITLARININ (YAĞLI KAĞIT) NASIL KULLANILMALI VE FARKLI KULLANIM ALANLARI NERELERDİR

        PİŞİRME KAĞIDI (YAĞLI KAĞIT) yiyeceklerin sarılması, fırınlanacak olan gıdanın tepsiye yapışmaması ve tepsinin kirlenmemesi için kul...

A+ A-

  

 


 


PİŞİRME KAĞIDI (YAĞLI KAĞIT) yiyeceklerin sarılması, fırınlanacak olan gıdanın tepsiye yapışmaması ve tepsinin kirlenmemesi için kullanılan, mutfakta kullanım kolaylığı sağlayan malzemelerden biridir. Halk arasında “yağlı kağıt” olarak da ifade edilen pişirme kağıtlarına kayganlık hissini veren malzeme, gıdayla teması tamamen sağlıklı Özel formül, üzerine konulan gıdanın pişirme olan slikonize malzemeden oluşan formülüdür. esnasında kağıda yapışmamasını sağlar ve elle tutulduğunda yağlıymış gibi kayganlık hissi verir.

Geç tutuşan ve su geçirmeyen; özellikle fırında yağlama gerektirmeyen ve gıdaların tepsiye yapışmasını önleyen pişirme kağıdı, tepsiden
 pişirmede tepsilerin temiz kalmasını sağlayan; servise aktarım esnasında yiyeceklerin dağılmasını da önler.

Yağlı pişirme kağıdında dikkat edilecek husus, ambalaj üzerinde belirtilen uyarılara dikkat etmektir. Maksimum sıcaklık derecesini aşılmadan kullanılmalıdır.
Fırın ısısı 180 dereceyi aşmamalıdır.
Kağıdın fırının iç yüzeyi ve ızgaralıkları ile doğrudan teması önlenmelidir.
Kağıdı fırın ısınma aşamasındayken koyulmamalıdır.
Mikro dalga fırınlarda kullanılabilir.

Pişirme kağıdı genellikle fırında yemek veya hamur işi pişirirken yiyeceğin pişirilen kaba yapışmaması için kullanılır. Ancak pişirme kağıtlarının tek kullanım şekli sadece bu değildir. Mutfağınızda her daim bulunan pişirme kağıtlarını farklı kullanım şekilleriyle değerlendirebilirsiniz. İşte pişirme kağıtlarının farklı kullanım alanları…
1-Eğer hassas bir kumaş ütüleyecekseniz ve yanmasından korkuyorsanız, ütüyü kumaşın üzerine temas ettirmeden önce yanmasını engellemek için kumaşın üzerine pişirme kağıdı yerleştirebilirsiniz.
Emici özelliği olmayan pişirme kağıtlarını, boya ya da mürekkep paleti olarak kullanabilirsiniz.
2-Çelik tavada yemek, börek ya da krep yapacaksanız yağlı kağıtları kullanarak yapışmasını önleyebilirsiniz. Yağlı kağıtlar, ısıya dayanıklıdır ve asla yapışmazlar. Bu nedenle yapışmasından korktuğunuz tavaların altına serebilirsiniz.

3-Pişirme kağıtlarını örtü ya da Amerikan servis gibi kullanabilirsiniz. Eğer küçük çocuğunuz varsa tabaklarının altına pişirme kağıdı koyarak kırıntıların yere saçılmasını önleyebilirsiniz.

4-Pişirme kağıdının fırın dışında sıklıkla kullanıldığı bir diğer alan ise tost makinesidir. Tost yaparken çoğu zaman eriyen kaşar peyniri tost makinesine yapışır. Bu durum birçok kadın için adeta kabustur, çünkü tost makinesini temizlemek genellikle çok zaman alır. Siz de bu durumdan şikayetçi iseniz pişirme kağıdı arasında tost yapmayı denemelisiniz.
5-Balık çok faydalı ve lezzetli bir yiyecek olmasına rağmen birçok insan pişirirken oluşan koku nedeniyle evde balık pişirmek istemiyor. Oysa pişirme kağıdı ile bu kokunun önüne geçmek mümkün! Nasıl mı? Öncelikle fırın tepsisine bir yaprak pişirme kağıdı koyun ve üzerine temizlediğiniz balıkları yerleştirin. Ardından balıkların üstünü de pişirme kağıdı ile kapatın. Son olarak pişirme kağıtlarının kenarlarını hava çıkışı olmayacak şekilde sarın. İşte hepsi bu kadar.
6-Lezzetli keklerinizi kek kalıbından çıkarırken zorlanıyor musunuz? Öyleyse kek kalıbını yağlamak yerine pişirme kağıdı kullanmayı deneyin. Böylelikle parmak ısırtan keklerinizi dağılmadan ve şekli bozulmadan servis edebilirsiniz.
7-Buzluğa üst üste koyduğunuz köfteler, börekler birbirine mi yapışıyor? Buzluğa koymadan önce aralarına pişirme kağıdı koyarak bu sorunu çözebilirsiniz.
8-Muffin yapmak istiyorsunuz; ancak muffin kalıbınızın olmadığını fark ettiniz. Üzülmeyin, pişirme kağıdını keserek muffin kalıbı şekli verip kekinizi pişirebilirsiniz. Hatta dilerseniz pişirme kağıdına farklı şekiller vererek lezzetli kekler ve kurabiyeler yapabilirsiniz. Böylelikle çeşit çeşit kurabiye kalıpları almanıza gerek kalmaz.
9-Kesme tahtasında hem sebze hem de çiğ et kesmeniz gerekiyorsa araya pişirme kağıdı koymanızı öneririz. Böylelikle çiğ etteki zararlı mikroorganizmalar sebzeye geçmemiş olur.
10-Mutfak dolaplarının en üstünde yağ ve toz birikir. Üstelik bu alanlar sıklıkla temizlenen yerler değildir. Bunun önüne geçmek için mutfak dolaplarının en üstüne pişirme kağıdı koyabilirsiniz11-Ütülerin çelik yüzeyi, sık sık kirlenen ve temizlenmesi gereken alanlar arasında. Peki, ütünüzü temizlemek için pişirme kağıdı kullanabileceğinizi biliyor muydunuz? Düz bir zemin üzerine pişirme kağıdını koyun. Kağıdın üzerine biraz tuz ekleyin ve kağıdı ütüleyin. Çıkan sonuca şaşıracaksınız!
12- Krema aparatınız mı yok! Endişelenmeyin. Pişirme kağıdını koni haline getirin, alt kısmını küçük bir delik açacak şekilde kesin, kremanızı bu koninin içine koyun ve pastanızın üzerine istediğiniz şekli verin!13-Günümüzde mikrodalga fırın kullanımı oldukça popülerdir. 13-Mikrodalga fırınları yemek pişirme ve ısıtma gibi pek çok pratik özelliği için sıkça

 
kullanıyoruz. Ancak yemek ısıtırken bazen o yemekler mikrodalga fırının içerisine sıçrayıp fırını kirletebiliyor. Bu durumun önüne geçebilmek için yemeğin üzerini pişirme kağıdıyla kapatın ve mikrodalgaya koyun. Böylece fırınınız temiz kalacak, yemekleriniz dağılmayacaktır.
HOŞÇA KALIN LEZZETLE KALIN 

Daha Fazla Lezzet

Pratik ve faydalı bilgiler 4935307482132667025

Yorum Gönder

emo-but-icon

Bu Blogda Ara

Kanalıma Abone Ol.

BURALARDAYIZ..

.................. .................

MUTFAK SIRLARI- FAYDALI VE PRATİK BİLGİLER

BLOGLARIM

  • *MALZEMELER*800 gr istiridye mantarı, 2 adet yeşil biber, 1 adet kırmızı kapya biber 2 domates, 7-8 yemek kaşığı zeytinyağı, 1 çay kaşığı karabiber, 1 ça...
    1 hafta önce
  • Bu kutunun oyması @benimtasa_rim e ait kendisi oğlum olur .Tamamen kendi hayal gücü ve el emeği ile yaptığı amatörce işler nasıl buldunuz.
    3 ay önce

Popüler Yayınlar

Blog Arşivi

item