SİRKE DEYİP GEÇMEYİN

Zararlı kimyasallar içeren temizlik malzemeleri yerine sirke, karbonat ve limon gibi doğal ve evde kolayca bulunabilecek malzemele...

A+ A-

Zararlı kimyasallar içeren temizlik malzemeleri yerine sirke, karbonat ve limon gibi doğal ve evde kolayca bulunabilecek malzemeleri kullanırsanız hem tasarruf etmiş, hem de sağlığınıza ve doğaya zarar vermemiş olursunuz. Bundan öte, denediğinizde sirke, karbonat ve limon gibi malzemelerin temizlik ve koku gidermede kimyasal içeren, hazır muadillerinden çok daha etkili olduğunu da göreceksiniz.
Sirke ile doğal ev temizliği:
EV
Camlarınızı parlatın: Kimyasallı cam silme spreyleri yerine 1 litre suya 2 bardak sirkeli suda ıslatılmış bez ile silin. Kolayca temizler, iz bırakmaz. Yağlanmış gözlük camlarınızı da sirkeli suyla temizleyebilirsiniz.
Mutfak ve banyo giderlerini temizleyin ve kokuyu giderin: Giderleri temizlemek için yarım bardak karbonatın üstüne 1 bardak sirke dökün. Hemen ardından kaynamış su ve 5 dakika sonra soğuk su dökün. Tıkalı giderleri açmak için yarım bardak karbonatın üstüne 2 bardak sirke dökün. Hemen ardından kaynamış su ve 5 dakika sonra soğuk su dökün.
Küf lekelerini silin: Beyaz sirkenin kendisini sulandırmadan banyo, mobilya, duvar vb alanlarda kullanabilirsiniz.
Paslanmaz çelikleriniz temizleyin: Beyaz sirke ile spreylenip, bezle ovalayın.
Gümüşlerinizi parlatın: Yarım bardak beyaz sirke içine 2 çorba kaşığı karbonat içinde 2-3 saat bekletin. Soğuk su ile durulayın ve yumuşak bir bezle cilalayarak kurulayın.
Pirinç ve bakırlarınızı parlatın: 1-1 oranında sirke ve karbonata batırılmış bez ile ovalayarak silin. Soğuk su ile durulayın ve yumuşak bir bezle ovalayarak kurulayın.
Tükenmez kalem izlerini temizleyin: Beyaz sirke ile ıslatılmış bez veya sünger ile duvarınızdaki tükenmez kalem lekelerini çıkarabilirsiniz.
Etiket ve çıkartmaları çıkarın: Çıkarttığınız fiyat etiketi, çocuğunuzun sağa sola yapıştırdığı çıkartmaları, araba camınızdaki etiketleri çıkartmak için çıkartma ve etiketlerin kenar ve köşelerini beyaz sirke ile ıslatın. Eski bir kredi kartı veya telefon kartı ile kazıyın. Ardından kalan yapışkanlar için biraz daha sirke dökün veya uygulayın ve beklettikten sonra temiz bezle silin.
Piyano tuşlarınızı beyazlatın: Yarım bardak sirke katılmış iki bardak suda bir bezi ıslatın ve iyice sıkın. Bu bezle piyano tuşlarını temizlerken, hemen ardından başka bir bezle kurulayın ve bir gün tuşları açık bırakın.
Kokan kapalı kutu ve dolapları kokudan arındırın: Kötü koku sinmiş yemek kabı, dolap, araba bagajı, çöp tenekesi vb kokularını gidermek için bir dilim ekmeği beyaz sirke ile ıslatıp bir gece kokulu kabın içinde bekletin.
Halılarınız parıldasın: Halılarınızı fırçaladığınız 4 litre suya 1 bardak beyaz sirke ekleyin.
Halı lekelerini çıkarın: Yarım bardak beyaz sirkeye 2 çorba kaşığı tuz ekletin. Halıdaki lekeleri bu karışım ile ovaladıktan sonra kurumaya bırakın ve sonra elektrikli süpürge ile süpürün. Daha koyu ve büyük lekeler için yarım bardak beyaz sirkeye 2 çorba kaşığı boraks kullanın.
Parkelerinizi temizleyin: Parkelerinizi, kimyasalları parke temizleyicileri yerine 4 lt. suya katılmış yarım bardak sirkeli karışımla ıslattığınız ve sıktığınız yer bezi ile silin. Her ihtimale karşı bu yöntemi önce kıyıda köşede bir yerde deneyin.
Araba camlarınızın buzlanmasını engelleyin: 1 ölçek su-1 ölçek sirke karışımını camlarınıza sprey ile sıkın veya ıslatılmış bezle silin. Kışın birkaç hafta camlarınızın buzlanmasını önlemiş olacaksınız.
Araba sileceklerinizi temizleyin: Sileceklerinizi sulandırılmamış sirke ile ıslatılmış bez ile silip durulayın.
Mum lekelerini çıkarın: Kurumuş mum lekelerini önce saç kurutma makinası ile yumuşatın ve bir bezle üstünden alın. Geri kalanı 1-1 ölçek su ve beyaz sirke karışımı ile ıslatılmış bezle silin.
Mutfaktaki yağ lekelerini çıkarın: Temizlik malzemesi reklamlarında çıkarılacağı iddia edilen inatçı yağları sirke ile kolayca çözüp çıkarabilirsiniz. Mutfak setini, ocağı vb alanları 1-1 ölçek su beyaz sirke karışımı ile ıslatılmış bezle silmeniz yeterli.
Tahta mobilyalarınızdaki lekeleri çıkarın: Tahta mobilyalarınızdaki bardak altı izlerini çıkarmak için 1 ölçek sirke, 1 ölçek zeytinyağı ile ıslatılmış bezi tahtanın çizgileri ile aynı yönde silerek temizleyin. Başka temiz bir bezle kurulayın.
Deri mobilyalarınızı canlandırın: 1 ölçek sirke, 1 ölçek keten tohumu yağını karıştırın, çalkalayın ve sprey ile derinin üstüne sıkın. Temiz bir bez ile her tarafa yayın ve birkaç dakika beklettikten sonra temiz bezle silin.
Bilgisayarınız ve elektronik eşyalarınızı temizleyin: 1-1 oranında beyaz sirke ve su karıştırın. Bir bezi bu karışımda nemlendirerek bilgisayar ve elektronik eşyalarınızı temizleyin. Sakın sprey veya ıslak bez kullanmayın.

MUTFAK
Buzdolabınızın havasını temizleyin: Buzdolabınızın içini 1 ölçek sirke, 1 ölçek su karışımı ile silin.
Mikrodalga fırınınızı temizleyin: Çeyrek bardak sirke, bir bardak suyu cam bir kaba koyun. Bu kabı mikrodalgaya yerleştirip 5 dakika yüksek kuvvette çalıştırın. Sirke buharı ile yumuşayan kirleri, mikrodalgadan çıktıktan sonra soğuttuğunuz bu suda ıslatılmış bez ile silin.
Kesme tahtalarını dezenfekte edin: Meyve sebze kesme tahtanıza beyaz sirkeyi hiç sulandırmadan dökerek tahtayı dezenfekte edebilirsiniz. Özellikle tahtadan yapılmış kesme tahtalarının su ve bulaşık deterjanı ile temizlenmesi tavsiye edilmiyor.
Çöp öğütme makinanızı temizleyin: 1 ölçek sirke, 1 ölçek su karışımını buz küp tepsisine dökerek dondurun. Haftada bir bu küpleri öğütme makinasına atıp çalıştırın.
Bulaşık makinanızı dezenfekte edin: Ayda bir bulaşık makinanızın içinde birikenleri ve kalıntıları temizlemek ve dezenfekte etmek için, 1 bardak sulandırılmamış beyaz sirkeyi bir kaba koyup üst rafa koyun ve bir tur deterjansız çalıştırın.
Camlarınızı ve porselenlerinizi parlatın: Bulaşık makinanıza parlatıcı yerine her çalıştırmada çeyrek bardak sirke koyun. Kahve lekelerini 1 ölçek sirke, 1 ölçek tuz karışımı ile ovalayarak temizleyin.
Kahve makinanızı temizleyin: Kahve makinanızın sürahisine 2 bardak sirke ve 1 bardak su doldurun. Makinanın süzgecine filtre yerleştirin ve sirkeli suyu su haznesine doldurun. Makinayı bir devir çalıştırıp suyun filtreden süzülmesini bekleyin. Filtreyi değiştirip sadece temiz su ile bir devir daha çalıştırın. Suyunuzun sertliğine göre her 40-80 kullanım arası bu işleri tekrarlayın.
Kararan demliğinizi ve kireçlenen çaydanlığınızı temizleyin:
Mutfağınızın havasını temizleyin: Yarım bardak sirkeyi 1 bardak su ile karıştırın ve ocakta bu karışım buharlaşalana kadar kaynatın.
Mutfaktaki güvelerden kurtulun: 1.5 bardak elma sirkesine birkaç damla bulaşık deterjanı katın ve bir kenarda 1 hafta bekletin. Güveleri çekecek.
Meyve sineklerinden kurtulun: Eski bir kavanozu yarısına kadar elma sirkesi ile doldurun. Kapağına birkaç delik açık ve kapağı kapatın. Meyve sineklerini çekecek.
Meyve ve sebzelerinizi yıkayın: 4 lt suya 4 çorba kaşığı elma sirkesi ile meyve, sebze ve salatalarınızı yıkayabilirsiniz.
Ellerinize sinen kokuyu temizleyin: Sulandılmamış beyaz sirke ile ellerinizi ovalayın.
GÜZELLİK / SAĞLIK
Saçınızdaki kepeğe karşı kullanın: Saçlarınızı şampuanladıktan sonra 2 bardak su, 2 bardak elma sirkesi karışımı ile durulayın.
Saçlarınızı parlatın: 1 tatlı kaşığı elma sirkesi, 2 çorba kaşığı zeytinyağı ve 3 yumurta beyazının karıştırarak doğal saç bakım kreminizi yapabilirsiniz. Karışımı saçınıza sürdükten sonra yarım saat plastik bir örtü ile kapalı tutun ve sonra şampuanlayın ve durulayın.
Sarı saçları klorlu sudan koruyun: Havuza girmeden saçlarınızı çeyrek bardak elma sirkesi ile ovalayıp 15 dakika bekletin.
Güneş yanığı ve kaşıntıya karşı kullanın: Güneş yanıklarını ve sinek ısırıklarını beyaz sirkeye batırılmış pamuk veya bez ile ıslatın.
Buhar aletinize katın: Soğuk algınlığı ve sinüs problemlerine karşı sıcak buharlı hava nemlendiricinizin suyuna çeyrek bardak sirke katın.
Ayak mantarını tedavi edin: Ayak mantarı başlangıcında ayaklarınızı günde 3-4 kere sulandırılmamış elma sirkesi ile durulayıp kurulayın Çoraplarınızı yıkamadan evvel 1 ölçek sirke, 4 ölçek su karışımında yarım saat bekletin.
Cildinize ışıltı katın: Yüzünüzü yıkadıktan sonra 2 bardak suya kattığınız 1 çorba kaşığı elma sirkesi ile durulayın.
Yaşlılık ve güneş lekelerine karşı kullanın: Elma sirkesine batırılmış pamuğu ile günde iki kere güneşten, hamilelikten veya yaşlılıktan oluşmuş lekelere 10 dakika uygulayın. Bunu birkaç hafta devam edin.
Ojelerinizi kalıcı olmasını sağlayın: Oje sürmeden evvel tırnaklarınızı 5 dk sulandırılmamış sirke dolu bir kaba sokup bekletin.
Arı veya denizanası sokmalarına karşı kullanın: Denizanasının soktuğu yere direk sirke dökün, acısı dinecektir. Aynı şekilde arı sokmalarının da acısını azaltabilirsiniz.
BANYO
Banyo perdelerinden küfü arındırın: Plastik banyo perdelerinizi yıkadığınız devirde yıkamada yarım ölçek deterjana yarım bardak karbonat ve durulama esnasında 1 bardak sirke ekleyin.
Banyo seramiklerini parlatın: Banyo seramiklerini 4 litre suya yarım bardak beyaz sirke, yarım bardak amonyak ve çeyrek bardak boraks karıştırarak temizleyin.
Lavabo ve küveti temizleyin: Küvetinize 3 bardak sirke döküp sıcak su ile doldurun ve 4 saat bekletin. Sonra durulayın. Lavaboyu sulandırılmamış sirke ile temizleyip soğuk su ile durulayın.
Duşa kabin camlarını temizleyin: Duşa kabinlerinizi cam kapılarını 4 litre suya yarım bardak beyaz sirke, yarım bardak amonyak ve çeyrek bardak boraks karıştırarak temizleyin.
Duş başlığındaki kireçlenmeyi temizleyin: Duş başlıklarını yarım bardak sirke eklediğiniz 1 litre suda 10 dakika bekletin.
Tuvalet temizliğinde kullanın: Tuvalete 2 bardak sirke dökün ve bir gece bekletin. Ertesi sabah sifonu çekip temizleyin.
ÇAMAŞIR
Çamaşır makinanıza her yıkamada 1 bardak sirke ekleyin: Bakterileri öldürür, çamaşırları yumuşatır, beyazları beyazlatır, renklileri canlandırır, statiği alır.
Çamaşır makinanızı dezenfekte edin: Makinanıza 2 bardak sirke dökün ve deterjansız bir tam devir çalıştırın.
Renkli çamaşırlarınızı beyazlatın: Renklilerinizi canlandırmak için yıkamaya yarım bardak beyaz sirke ekleyin.
Yeni elbiselerinizi giymeden yıkayın: Yeni aldığınız elbiseleri yıkamadan giymeyin. İlk yıkamaya 1 ardak sirke ekleyin.
Çoraplarınızı beyazlatın: Grileşmiş çoraplarınızı tekrar beyazlatmak için 1.5 lt suya 1 bardak sirke ekleyip kaynatın. Sonra bu suyu çoraplarınızın olduğu leğene dökün ve bir gece bekletin. Ertesi gün normal yıkayın.
Sararmış beyaz giysilerinizi beyazlatın: Sararmış beyaz giyeceklerinizi geceden 12 ölçek su ve 1 ölçek sirke karışımında bekletin. Ertesi gün normal yıkayın.
Çamaşırlarınızı yumuşatın ve kırışıkları önleyin: Pamuklu ve yünlülerin suyuna 2 bardak sirke ekleyin.
Ütünüzün içini temizleyin edin: Ütünüzü su haznesini sulandırılmamış sirke ile doldurup 5-10 dakika buhar ayarında çalıştırın. Sonra duru su doldurun ve tekrar buharını çalıştırın. En son soğuk su ile doldurup boşaltarak durulayın.
Yıkanmış çamaşırlarınızdaki kırışıkları açın: Ütülemek yerine kırışık çamaşırlarınızı 1 ölçek sirke, 3 ölçek su karışımı ile spreyleyerek asın ve kurumaya bırakın.
Eski kat izlerini düzeltin: Eski paça veya etek izlerini 1 ölçek sirke, 1 ölçek su karışımı ile nemlendirin ve ütüleyin.
Çekmiş yünlüleri açın: Çekmiş yünlüleri 1 ölçek sirke, 2 ölçek su karışımında 25 dakika kaynatın ve sonra çekerek ve gererek genişletin. Açık havada kurumaya bırakın.
LEKELER
Süet kumaştan lekeleri çıkarın: Süet kumaştaki yeni yağ lekesini beyaz sirkeye batırılmış diş fırçası ile fırçalayın. Kurumaya bırakın ve sonra süet fırçası ile fırçalayın.
Boya, ketçap ve şarap lekeleri: Ciddi, çıkması zor lekeler olur olmaz sulandırılmamış sirke ile ıslatın ve hemen yıkayın.
Pas lekelerini temizleyin: Giysilerinizdeki pas lekelerini önce sirke ile ıslatıp sonra tuz ile ovalayın. Eğer güneş var ise güneşte kurumaya bırakın. Sonra yıkamaya atın.
Pastel boya lekelerini temizleyin: Pastel boya lekesi olmuş giysilerinizi yıkamadan evvel beyaz sirkeye batırılmış diş fırçası ile fırçalayın.
Yaka ve kol ağzı lekelerini temizleyin: Yaka ve kol ağzı lekelerini çıkarmak için, leke yerlerini 2 ölçek beyaz sirke ve 3 ölçek karbonat karışımı ile çitileyin ve yarım saat bekletin. Sonra yıkamaya atın. Bu işlem küf lekeleri için de işe yarar.
Mürekkep lekelerini temizleyin: Mürekkepli leke yerlerini 2 ölçek beyaz sirke ve 3 ölçek mısır nişastası karışımı ile çitileyin ve kuruyana kadar bekletin. Sonra yıkamaya atın.
Ter lekelerini temizleyin: Ter lekeleri üzerine biraz sirke döküp çitileyin ve yıkamaya öyle atın
BAHÇE
Sinek kovar olarak kullanın: Kampta sivrisineklerden korunmak için kampa gitmeden 3 gün evvel günde 3 kere 1 çorba kaşığı sirke için. Ayrıca sirkeyle ıslatılmış bez ile açıkta kalan teninizi silebilirsiniz.
Kuş pisliklerini temizleyin: Sulandırılmamış sirkeyi spreye dondurup pisliklerin üstüne sıkın.
Vazonuzdaki çiçekleri daha uzun yaşatın: Vazo suyunuza 2 çorba kaşığı sirke ve 2 çorba kaşığı şeker katın.
Havalandırma ve nemlendirici filtreleriniz temizleyin: 10 günde bir filtrelerinizi 1 ölçek beyaz sirke, 1 çiçek su karışımında 1 saat bekletin, sıkın veya süzün ve tekrar takın.
Pası giderin: Eski aletlerinizdeki pası temizlemek için birkaç gün sulandırılmamış beyaz sirkede bekletin. Paslanmış vida ve sürgülere sirke dökerek de yapabilirsiniz.
Sirke ile çok kullanımlı temizlik malzemesi yapımı:
Cam, çelik ve lamine yüzeyler için 2 ölçek su, ölçek beyaz sirke ve birkaç damla sıvı deterjanı sprey şişesinde karıştırın.
Duvar ve boyalı yüzeyler için yarım bardak sirke, 1 bardak amonyak ve çeyrek bardak karbonatı 14 litre suda karıştırın.
Tencere ve tavalar için eşik miktarlarda tuz ve una macun kıvamlı bir karışım elde edecek kadar sirke ekleyin. Bulaşık süngerine bu macundan sürüp tencere tavaları ovalayın.
 Uyarı: Sirkeyi mermer üstünde, incileri ve antikalarınızı temizlemekte kullanmayınız.
 Kaynak: Günlük malzemelerin değişik kullanım yerleri, Reader’s Digest
ALINTI:  pratikanne.

Daha Fazla Lezzet

Pratik ve faydalı bilgiler 9160047036753487830

Yorum Gönder

emo-but-icon

Bu Blogda Ara

Kanalıma Abone Ol.

BURALARDAYIZ..

.................. .................

MUTFAK SIRLARI- FAYDALI VE PRATİK BİLGİLER

BLOGLARIM

  • *MALZEMELER 4-5 Parça Somon Fileto4–5 Adet Orta Boy Patates2 Adet Yeşil Biber 2 Adet Kırmızı Biber 3-4 Diş Sarımsak ince kıyılmış, ...
    1 hafta önce
  • 3 hafta önce

Popüler Yayınlar

Blog Arşivi

item