SALÇALAR NEDEN KÜFLENİR...? KÜFLENMEYİ NASIL ENGELLEYEBİLİRİZ...?

Salça, ister domates salçası ister biber salçası olsun yemek kültürümüzün vazgeçilmez bir parçası. Hakkında birçok methiyeler düzülen ve ye...

A+ A-
Salça, ister domates salçası ister biber salçası olsun yemek kültürümüzün vazgeçilmez bir parçası. Hakkında birçok methiyeler düzülen ve yemeğin lezzetindeki öneminin anlatıldığı bir başka gıda yoktur sanırım. Peki, ev yapımı ya da hazır satın aldığınız salçaların kısa süre içinde küflenip, bozulması… Salçanın kendisi nemli bir yapıya sahip olduğu için çok çabuk küflenebiliyor ve bazen sırf bu yüzden yeni aldığınız salçayı çöpe atmak zorunda kalabiliyorsunuz. Salça nasıl saklanır, salçanın küflenmesi nasıl önlenir, domates salçası nasıl küflenmez gibi merak edilen sorular ve yanıtlarını derlediğimiz yazının bu konularda size faydalı olacağına inanıyorum.Kimi zaman el emeği göz nuru ile evde yapılan, kimi zamansa marketten satın almış olduğunuz salçanın bir anda küflendiğine ve tüketilemez duruma geldiğini görmüşsünüzdür. Bu durum ev yapımı olan salçalarda çok nadir olarak görülse de, salçayı hazır almak zorunda olan kişiler için can sıkıcı bir durum.

Hem domates salçasının, hem de biber salçasında küf oluşmasının en büyük nedeni oksijen ile temas etmesidir. Bu nedenle salçanın küflenip bozulmaması için ilk önleminiz, salçanın hava ile temasını tamamen kesmek olmalıdır.

Küflenmeden salça nasıl saklanır?

Salçayı bozulmadan saklamak istiyorsanız oksijen ile temasını kesmeniz için ilk yapmanız gereken, mutlaka kapağını sıkı bir şekilde kapatmak olmalıdır. Salça, hava ile ne kadar az etkileşime geçerse küflenme riski de o denli azalır.
Salça satın alırken teneke kutulu ambalajlarda satılan salçalar yerine cam kavanozda satılan ürünleri satın almalısınız. Teneke ambalajlı salçalarda genelde kapak bulunmaz ve bu da salçanın ömrünün kısalmasına neden olur.
Teneke kutulu ambalajda satın alınan salçaları eve getirdiğinizde cam bir kavanoza aktarıp, hava almadığından emin olabilirsiniz.
Salçayı uzun süre muhafaza edebilmek için kuru ve serin bir yere koymalısınız. Buzdolabı salçayı saklamak için en uygun yerdir.
Bir başka küflenmeden salça saklama yöntemi ise, hemen herkesin mutfağında bulunan zeytinyağı kullanmaktır. Yemek yaparken ihtiyacınız olan miktardaki salçayı aldıktan sonra üzerini tamamen örtecek şekilde zeytinyağı ilave ederek salçanın hava ile temasını kesebilir ve salçanın küflenmesini önleyebilirsiniz.
Uzun bir süre salça kullanmama gibi bir durumunuz olduğunda ise tıpkı bir üst maddedeki gibi yine yağ kullanabilirsiniz. Fakat bu kez katı yağ kullanarak salçayı uzun süre bozulmadan saklayabileceksiniz. Bir miktar katı yağı tavada erittikten sonra salçanın üzerine dökün ve buzdolabına koyarak yağın katılaşmasını, böylelikle hava ile temasını ortadan kaldırabilirsiniz.
Evde yapılan salçalarda küflenme ve bozulmanın epey nadir olduğunu biliyoruz
. Bunun temel nedeninin içerisinde bulunan tuz miktarının fazla olmasından kaynaklandığını biliyor muydunuz? Bu bilgiden yola çıkarak sizde satın aldığınız salçanın içerisine bir miktar turşu yapımında kullanılan kaya tuzu ilave edip karıştırdığınız takdirde uzun süre salçanın küflenmesini engelleyebilirsiniz.

Küflenmeden salça nasıl saklanır diye soruyorsanız, kavanozdan salça alacağınız zaman mutlaka temiz bir kaşık kullanmanızdır. Çünkü içine gıda maddesi karışan salça çok daha çabuk küflenir ve bozulur.
Uzun süre bozulmadan salça saklamanın farklı bir yolu, salçayı kaynatmaktır. Satın aldığınız 1 kg salçayı tencereye boşaltıp, içerisine 1 bardak sıvı yağ ilave edin. Kısık ateşte sürekli karıştırarak kaynamasını bekleyin ve o sırada 1 yemek kaşığı turşuluk kaya tuzunu salçaya ekleyip altını kapatın. Salça soğuduğunda cam kavanoza boşaltın ve buzdolabında muhafaza edin, bu uygulama ile salçaları bozulmadan kullanabildiğinizi görebilirsiniz. Aynı işlemi salçayı fırın tepsisine dökerek ve aynı aşamaları takip edip, fırının düşük ısılı derecesinde pişirerek de gerçekleştirebilirsiniz..

Domates salçası ve biber salçasını saklamanın en kesin çözümüne geldiğimizde, pek çok kişinin bilmediği bir uygulama karşımıza çıkıyor. Salçayı bozulmaması için küçük buz kalıplarına koyup dondurabilir ve sonrasında kalıptan çıkararak, yemek yapmaya başlarken ihtiyacınız kadarını çıkarmak üzere buzdolabı poşetine aktarabilirsiniz. Bu yöntem ile salçayı 3 ay boyunca taze olarak kullanabilirsiniz.


Salçanın küflenmesine sebep olan şeyler nem, su ve kaşık çatal gibi aletlerin kirliliğidir. Salçanın küflenmemesi için bunlardan uzak tutmanız, mümkünde kullanılmamış ve kuru kaşık kullanılması küflenmeyi önleyecektir. 


 
Salçanın daha uzun süre saklanması için üzerini kapatacak kadar zeytinyağı dökülebilir.
Hemen kullanmayacağınız salçayı poşet içine koyup derin dondurucuda, sık sık tüketeceğiniz salçayı cam kavanoza koyup buzdolabında saklayın. 

Teneke kutular kapakları açıldığında bir daha kapatılmayacak şekilde yapıldıklarından salçaların küflenmesine sebep olurlar. Eğer teneke kutuda kullanacaksanız kutunun üstünü bir çay tabağı ile kapatın 

Küf oluşumunu engellemek için ne yapılmalı?
Salçalar soğuk ortamda saklanmalıdır.
Havayla temas ettirilmemelidir.
Üzerine yağ dökülmesi ya da tuz ile karıştırılması küflenmeyi geciktirebilir.
Mümkün olan en kısa sürede tüketilmelidir.
Kullanım talimatlarına uygun olarak kullanılmalı ve saklanmalıdır.
Siz de bu bilgiler ışığında salçalarınızda küf oluşumunu engelleyebilirsiniz.

Hoşça kalın lezzet le kalın.....

Daha Fazla Lezzet

Pratik ve faydalı bilgiler 6714464352034180388

Yorum Gönder

emo-but-icon

Bu Blogda Ara

Kanalıma Abone Ol.

BURALARDAYIZ..

.................. .................

MUTFAK SIRLARI- FAYDALI VE PRATİK BİLGİLER

BLOGLARIM

  • *MALZEMELER2 su bardağı haşlanmış nohut2 adet kuru soğan1 kırmızı kapya biber1 adet yeşil biber 2 domates120 ml zeytinyağı1 y...
    1 hafta önce
  • Bu kutunun oyması @benimtasa_rim e ait kendisi oğlum olur .Tamamen kendi hayal gücü ve el emeği ile yaptığı amatörce işler nasıl buldunuz.
    2 ay önce

Popüler Yayınlar

Blog Arşivi

item