BUZDOLABINDA SAKLANMAMASI GEREKEN MEYVE VE SEBZELER DOĞRU BİLDİĞİMİZ YALNIŞLAR

              Tazeliklerini korumak için yiyeceklerin çoğunu buzdolabında saklamaya alışkınız. Ancak her besini buzdolabında saklamak doğru ...

A+ A-

 

 

  
  
 
 
Tazeliklerini korumak için yiyeceklerin çoğunu buzdolabında saklamaya alışkınız. Ancak her besini buzdolabında saklamak doğru değil.Peki hangi besinler buzdolabında saklanmalı? Hangileri oda sıcaklığında tutulmalı? İşte buzdolabında saklanması doğru olmayan sebze ve meyveler nelerdir. 
Aşağıda saydığımız sebze ve meyvelerimiz hava sirkülasyonunun iyi olduğu kuru ve ışıktan uzak mekanlarda saklanabilir. Hatta tahta kasalar onlar için harika yerler olur. Patates, domates ve biberler birbirlerinden ayrı tutulmalıdır. Çünkü bu sebzeler olgunlaşmayı artıran Ethylene gazı  (Etilen gaz) ürettikleri için yanındaki başka sebze ve meyvelerin de olgunlaşmasını hızlandırır. Sarımsak ve soğanı da büyüklerimizin yaptığı gibi file veya ince çoraplarda tutabilirsiniz. 
Bazılarını hiç koymaya gerek yok, bazılarını ise asla koymamak gerekiyor.
BALBal - Bal buzdolabında saklandığında kristalleşir. Grenli ve neredeyse sağlam bir hale gelir, bu yüzden tatsız olduğu kadar kullanımı da zorlaşır. Bal, oda sıcaklığında depolandığı sürece çok uzun bir süre tutar. Katılaşan bal, şişenin ılık suda hafifçe ısıtılmasıyla geri kazanılabilir.

MUZ
 

Muzun besin değerleri sadece dışarıda korunabildiği için asla buzdolabına girmemesi gerekiyor. Muzun olgunlaşması için ortam sıcaklığında bulunması gerekiyor. Eğer muzu bekletmek istiyorsan fazla olgunlaşmaması için birbirinden ayırabilirsin. Bir de muz üzerinde tek tük kahverengi noktalar belirdiğinde en faydalı haline gelmiş oluyor.
KURU SOĞAN
  

Soğanı dolaba koymak erkenden küflenmesine ve yumuşamasına neden oluyor. Plastik poşette de saklamamak gerekiyor. Bir sepetin içinde, üzerinde örtü ile saklamak en verimli yöntem. Soyulmuş veya doğranmış soğanıysa dolapta saklamak gerekiyor.

KABAK


Kabak buzdolabında saklandığında yumuşar ve küfle kaplanır.


AVOKADO


 

Henüz olgunlaşmamış yani yumuşamamış avokadoları dolaba koymamak gerekiyor. Olgunlaşmasını hızlandırmak için gazete kağıdına sarıp bekletme yöntemini deneyebilirsin. Olgunlaştıktan sonra bir süre saklamayı düşünüyorsan, daha fazla yumuşamasını önlemek için dolaba koyabilirsin.


SARIMSAK


Sarımsağı dolaba koyduğunda filizlenmeye başlar. Filizlenen sarımsak da yemeklerdeki aromalı dokusunu yitirir. Aynı zamanda küflenmeye başlayabilir ve plastik gibi olur. Bunun da ötesinde, dolapta duran sarımsağın görüntüsü pek değişmez, dolayısıyla kullanana kadar bozulup bozulmadığını anlayamazsın. Yani sarımsağın dolapta hiç işi yok! :)
EKMEK
 

Ekmeğin dokusunu nasıl bozarım diye düşünüyorsan ilk hedefin buzdolabı olsun! Ekmeği dolaptan daha hızlı kurutan bir şey yoktur diyebiliriz. Soğuk hava ekmeğin katılaşmasına ve sakız gibi olmasına neden olur. Sandviçini dolapta saklamak istiyorsan o ayrı tabii ki. Bir de yeni aldığın ekmeği tazeliğini koruyarak uzun süre saklamak için nemini yitirmeden hemen buzluğa atıp şoklayabilirsin.
KAHVE 

Öğütülmüş kahve ve çekirdeklerini serin, kuru ve ışık almayan yerlerde saklamak gerekiyor. Tazeliklerini ve aromalarını böylece daha uzun saklayabiliyorlar, dolayısıyla buzdolabı açık kahve için hiç uygun bir yer değil. Fakat çok miktarda kahveyi saklaman gerekiyorsa hava almayan vakumlu poşet veya kutularda, ışık görmeyecek şekilde paketleyip buzdolabında ya da buzlukta 1 ay kadar saklayabilirsin.
Domates
 

Domatesin besin değerinin fazla olmadığını biliyoruz, domatesi hepimiz tadı ve kokusu için seviyoruz. Ancak günümüzde gerçek domates bulmak kolay değil. Bir de buzdolabına koymak bütün dokusunu ve tadını alıp götürüyor. Aynı zamanda olgunlaşmasını da engelliyor. Çokça alıp dolaba tıkmaktansa yeterli kadar alıp dışarıda saklamak en doğrusu.
ZEYTİNYAĞI
 

Zeytinyağını dolapta saklayınca donduğu ve tereyağı gibi olduğunu Akdeniz’e ve Ege’ye kıyısı olan her ülke gibi biz de çok iyi biliyoruz. Aynı zamanda zeytinyağı ışık görünce asidite olduğu için şeffaf şişelerde saklamamak gerekiyor.

ŞEFTALİ-KİWİ-KAYISI-ERİK VE MANGO
 
 

Buzdolabına giren tüm besinlerin olgunlaşma süreci duruyor, aynı şekilde bu meyvelerin de öyle. Doku olarak birbirine yakın olan bu meyveler, dolapta tazeliklerini koruyor gibi olsa da soğuk hava hücre zarlarını parçaladığı için besin değerlerini kaybedebiliyorlar.FISTIK EZMESİ

Fıstık ezmesini dolaba koymak hem katılaşmasına neden oluyor, hem de aromasının azalmasına. Soğuk nedeniyle aroması azalınca kokuya bağlı tat duyusu da işlevini tam olarak yerine getiremiyor ve tadı da azalmış oluyor. Fıstık ezmelerinde yeterince koruyucu madde bulunduğu için dolaba koymaya zaten hiç gerek yok…


TURŞU


Turşuyu buzdolabında saklamak alışkın olduğumuz bir şey. Aslında sadece yer işgal ediyor. Turşunun varlık sebebi zaten sebzeleri mevsimi dışında saklayabilmek. Dolayısıyla dolaba koymanın uzun ömürlü olması açısından hiçbir ekstra faydası yok. İyi kurulmuş bir turşu gölgede kaldığı müddetçe neredeyse 2–3 yıla kadar yenebilir. Tabii turşuların yerken soğuk ve kütür kütür olmasını istiyorsan o zaman dolaptaki alanından feragat edebilirsin.
 

YUMURTA
 

Yumurta dolaba konulmalı mı konulmamalı mı konusu uzun süredir tartışılıyor. Yeni bir araştırma, yumurtayı dolapta veya dışarıda saklamanın besin değerleri açısından bir fark yaratmadığını ortaya koydu. Yani oda ısısında saklayıp dolapta yer açabilirsin. Başka bir araştırma ise dolapta kalan yumurtaların doğal tadının ve aromasının bozulduğunu ortaya çıkardı. Çok miktarda veya uzun süreler saklamak gerekmiyorsa, dışarıda tutmak en iyisi gibi görünüyor.
  
NARİNCİYE MEYVELERİ 
 
 

Limon ve portakal gibi sitrik asit barındıran sulu meyveleri buzdolabına koymak doğal yapısının bozulmasına ve faydasının azalmasına neden olabiliyor. Buzdolabı doğal olgunlaşma sürecini durdurduğu için zamanla bu meyveler aromalarını ve dokularını kaybedebiliyor. Aynı zamanda üzerlerinde oluşan yeşil lekelerin sebebi de buzdolabı.
SALAATALIK 

Dolaptan çıkardığımız salatalıkların pörsümesinin sebebi de yine soğuk hava. Salatalık oda sıcaklığını seven bir bitki, dolayısıyla dışarıda serin ve kuru bir yerde saklamak yeterli.

HAVUÇ
 

Buzdolabına giren havucun kaderi salatalığınkiyle aynı. Birkaç gün içinde kabuğu bozuluyor, pörsümeye başlıyor. Özellikle nemli alanlarda havuç daha çabuk bozuluyor. Toprağın altında yetişen bir sebze olarak havuçun kesinlikle ışık almayan yerlerde saklanması gerekiyor.

Havuç ve pancar buzdolabında saklandığında daha çabuk çürür.


ÇİKOLATA

 

Çikolataları buzdolabında saklamak yaygın bir alışkanlık olsa da çoğu çikolatanın aslında dolaba girmeye ihtiyacı yok. Hatta aksine dolabın soğukluğu çikolatanın dokusunu bozabiliyor. Oda sıcaklığında yenilen çikolata aromasını ve tadını daha iyi hissettiriyor. Şayet ortam sıcaklığı erimeye yol açmıyorsa çikolataları dışarıda saklamak en iyisi.


UN

Çok sıcak iklimlerde yaşamadığın müddetçe unu dolapta saklamak pek bir şey değiştirmiyor. Ancak ortam sıcaklığı 30 derecenin üstüne çıkan ve toprağa yakın yaşam alanlarında böceklenmeye karşı unu dolapta saklamak tercih edilebilir. Un için önemli olan mümkün olduğunca hava almaması ve kuru bir ortamda saklanması.
BİBER
 

Liste şaşırtmaya devam ediyor değil mi? Çoğu insan biberleri dolapta saklamak gerektiğine inanır. Ancak buzdolabı biberlerin renginin solmasına ve daha çabuk pörsümelerine sebep olur. Biberleri serin ve kuru bir yerde saklamak yeterli.


REÇEL
  

Reçel de turşu gibi mevsimlik meyveleri uzun süre saklamak üzere keşfedilmiş bir yöntem. Dolayısıyla buzdolabında saklamaya gerek yok. Doğal reçeller dokularını ve tatlarını dışarıda uzun süre koruyabilirler. Marketten alınan reçellerse bir dolu koruyucu barındırdıkları için her koşulda tazeliklerini korurlar.
SOSLAR
 

Hazır satılan salata soslarının çoğunu dolapta tutmaya gerek yok. Özellikle sirke ve yağ bazlı olanları dışarıda da saklayabilirsin. Fakat yoğurt, mayonez, krema bazlı olanları dolapta tutmak gerekebilir. Bu noktada ürünün üzerindeki yönlendirmeye bakmak en iyisi. Aynı şekilde kendi hazırladığın ve meyve suyu, yemiş yağları ve sarımsak içeren doğal salata soslarını da dolapta saklaman iyi olabilir.

ELMA
 

Elmalar normal oda sıcaklığında bir iki hafta kadar tazeliğini korur. Oda sıcaklığında elmanın içindeki enzimler daha aktif oldukları için besin değerlerinin de korunduğunu söylemek mümkün. Fakat daha uzun süreler saklamak gerekiyorsa dolaba koymayı tercih edebilirsin. Elmaların durdukları yerde doğal olarak kendi gazlarını ürettiğini de hatırlatalım, bu sebeple yanlarındaki başka meyvelerin de daha hızlı olgunlaşmasına neden olabilirler.
ARMUT
 

Armut piş, ağzıma düş diye meşhur bir atasözümüz var ancak aslında armut düştükten sonra da pişmeye devam eden bir meyve. Dalından koptuktan sonra olgunlaşmayı sürdürdüğü için çoğunlukla armutlar tam kıvamına gelmeden toplanıyor ve satılıyor. Bu şekilde aldığın sert armutların daha güzel kıvamına gelmesi için dolaba koymak yerine dışarıda bekletmen iyi olur. Yeterince piştiklerindeyse dolaba koymanda bir sakınca yok. Armutta seçim tamamen senin damak tadına bağlı…

KETÇAP VE HARDAL
  

Ketçap ve hardalın içinde koruyucu görevi gören asitler yer alıyor. Bu sebeple buzdolabında saklanmaları şart değil. Özellikle hardalın dayanma gücü yüksek, Dijon, sarı veya taneli hardalı 2 ay kadar normal dolapta saklayabilirsin. Ketçabın raf ömrü 1 ay olsa da daha uzun dayandığını düşünen çok insan var. Kullanma sıklığına bağlı olarak dolapta mı dışarıda mı saklayacağına karar verebilirsin. Tabii kullandığın esnada ılık mı yoksa soğuk mu olmasını tercih etmene bağlı olarak da karar verebilirsin.
SOYA SOSU 

Soya sosu ve balık sosunun raf ömrü ketçap ve hardala göre çok daha uzun. Balık sosu 2 ila 3 yıla kadar dışarıda dayanabiliyor. Soya sosuysa 1,5 yıl kadar dayanıyor. Soya sosu gibi fermente gıdalar bozulmaya daha az yatkın oluyorlar. Yine de 1 yıldan fazla saklamayı düşünüyorsan buzdolabına koymak mantıklı olabilir.

PATLICAN

 
Patlıcanı gün ışığından uzakta ve oda sıcaklığında saklamak gerekiyor. Bu sayede çok daha uzun süre dayanabiliyor. Isıya duyarlı olduğundan ötürü buzdolabına koymak zarar görmesine neden olabiliyor. 10 derecenin altında saklandığında hem tadı hem de dokusu bozulabiliyor. Patlıcanın içinin kısa sürede kahverengileşmesindeki etkenlerden biri de buzdolabında saklamak. Patlıcan da gaz üreten bir sebze olduğu için yanında başka sebze meyve bulundurmamak gerekiyor.
ANANANS

Diğer meyvelerin aksine ananas toplandıktan sonra olgunlaşmaya devam etmiyor. Bu yüzden bütün ve olgunlaşmış ananasları oda sıcaklığında saklamak en doğrusu. Böylece sulu yapısını ve lezzetini koruyabiliyor. Tabii 3 günden fazla bekleyecekse veya kesilmiş haldeyse buzdolabına koymak mantıklı olur. Ananas üreticileri buzdolabında en fazla 5 güne kadar bekletip tüketmenin doğru olacağını söylüyorlar.

TAZE FASÜLYE
 
 

Kuru fasülye bildiğimiz üzere neredeyse sonsuza kadar saklanabilecek bir sebze. Konserve fasülyeler de yıllarca bozulmuyor. Taze fasülye ise 1 hafta kadar canlılığını koruyor. Daha uzun süreler saklamayı düşünüyorsan buzdolabına koymayı tercih edebilirsin. Nemden korumaya dikkat yoksa pörsüyebiliyorlar.

ESKİMİŞ PEYNİRLER
 
 

Peynir süt ürünü olduğu için çoğunlukla buzdolabında saklanması gerektiği düşünülüyor. Beyaz peynir ve nispeten taze peynirler için doğru. Fakat eski kaşar, Gouda, Cheddar, Rokfor gibi eski peynirleri kısa sürede tüketilecekse buzdolabında saklamak şart değil. Buzdolabında saklamanın tek götürüsü peynirin olduğundan daha sert hale gelmesi. Sertleşince kimi peynirlerin sulu, aromalı dokusu azalabiliyor. Hava çok sıcak olmadıkça oda sıcaklığında saklanan eski peynirler çok daha lezzetli kalıyor.

KURU YEMİŞLER
Kuruyemiş - Soğuyan kuruyemişlerin lezzeti kaçar. Ayrıca buzdolabındaki diğer yiyeceklerin kokularını da çekerler. Kuruyemişleri oda sıcaklığında hava geçirmez bir kapta saklamak en iyisi. Soğutulmuş fındıkları canlandırmak için, yemeden önce kuru bir tavada kızartın.

BÖĞÜRTLEN -KARADUT


Böğürtlen - Böğürtlen, karadut gibi meyveler toplandıktan sonra çok uzun süre dayanmaz, bu yüzden onları depolamak yerine onları istediğiniz gün satın almak en iyisi. Yine de, birkaç gün boyunca meyveleri asacaksanız, buzdolabı tezgâhtan daha iyi olabilir. Bununla birlikte, birçoğu ıslandığında çok hızlı bir şekilde küflenir, bu nedenle bir kutuyu durulayıp saklayın.


AÇILMAMIŞ YOĞURTLAR
 

Listemizi sürprizle bitirmek istedik :) Herkesin eve getirir getirmez dolaba atacağı gıdaların başında yoğurt geliyor. Süt ürünlerinin bozulmasına neden olan şey çoğunlukla içlerinde üremeye başlayan bakteriler. Ancak yoğurt zaten bakteri içerdiği için kapalı olduğu müddetçe bu riski taşımıyor. Açıldığındaysa ekşime ihtimali bulunuyor. Yoğurt dayanıklı ve sağlıklı bir gıda, son kullanma tarihi geçtikten sonra bile bozulmadığına şahit olmuşsundur. Kapalıyken dolapta yer kalmadığında birkaç gün dışarıda serin bir yerde bekletmende sakınca yok. 

Daha Fazla Lezzet

Pratik ve faydalı bilgiler 4776573147288742545

Yorum Gönder

emo-but-icon

Bu Blogda Ara

Kanalıma Abone Ol.

BURALARDAYIZ..

.................. .................

MUTFAK SIRLARI- FAYDALI VE PRATİK BİLGİLER

BLOGLARIM

  • *MALZEMELER* *1 paket istediğiniz bir makarna1 kase garnitür1 kase rende kaşar1 su bardağı kadar süt1 kase normal beyaz peynir veya lor250-3...
    7 saat önce
  • Bu kutunun oyması @benimtasa_rim e ait kendisi oğlum olur .Tamamen kendi hayal gücü ve el emeği ile yaptığı amatörce işler nasıl buldunuz.
    2 ay önce

Popüler Yayınlar

Blog Arşivi

item